Szkoła dobrego wychowania – debata uczniowska

W dniu 09.10.2020 r. w naszej szkole odbyła się debata uczniowska na temat „Dobrego wychowania”, w której wzięli udział przedstawiciele trójek klasowych klas 6a, 6c, 7a, 7b, 7c, 8a, 8b, 8c oraz zaproszeni goście: pani pedagog Aneta Ignasiak oraz pani psycholog Adrianna Wyrębkiewicz. Nad całością spotkania czuwała pani Ewelina Limanówka, która jest opiekunem samorządu uczniowskiego klas 6-8.

 

 

Na początku spotkania wysłuchaliśmy humorystycznej opowieści przedszkolaków na temat „Co oni sądzą na temat dobrego wychowania”. Zanim rozpoczęliśmy debatę odpowiedzieliśmy sobie na zadane pytania:
1. Co to są dobre maniery?
2. Czy dobre maniery pomagają w życiu?
3. Co to znaczy, że człowiek jest kulturalny?

Następnie drogą losowania podzieliliśmy się na dwie grupy i zajęliśmy odpowiednie miejsca. Grupa 1 broniła zasad dobrego wychowania, natomiast grupa 2 reprezentowała stanowisko, że nie warto przestrzegać zasad savoir-vivre, czyli dobrych manier. Podczas debaty przestrzegaliśmy zasad kulturalnego dyskutowania, głos zajmowały także panie pedagog i psycholog. Pomimo wielu kontrargumentów zwyciężyła teza „Warto być dobrze wychowanym.”

Na koniec spotkania przedstawiciele grupy 1 i 2 drugiej zapisywali na tablicy punkty do karty dobrego zachowania i tak powstał Szkolny kodeks dobrego zachowania w Szkole Podstawowej nr 28:

 

1. Używam zwrotów grzecznościowych, w szczególności: proszę, dziękuję, przepraszam.
2. Odnoszę się do innych z szacunkiem.
3. Nie używam wulgaryzmów.
4. Nie wtrącam się w rozmowy innych.
5. Nie mówię „z pełną buzią.”
6. Dbam o kulturę osobistą
7. Ubieram się stosownie do sytuacji.
8. Zawsze dotrzymuję słowa.
9. Przestrzegam regulaminów szkolnych i stosuję się do zasad obowiązujących w szkole.
10. Godnie reprezentuję szkołę.

Uczniowie naszej szkoły wykonali również plakaty i gazetki, których tematyką były zasady dobrego zachowania.