Reportaż z Jubileuszu 25-lecia nadania imienia

2 czerwca 2022 roku zapisze się w pamięci społeczności Szkoły Podstawowej nr 28 oraz zaproszonych gości jako dzień wyjątkowy – związany z wprowadzeniem nowego sztandaru. W 1995 roku patronem szkoły podstawowej przy ulicy Greckiej został generał Leopold Okulicki. Pierwsza chorągiew towarzyszyła kolejnym pokoleniom uczniów i nauczycieli podczas ważnych uroczystości  szkolnych, a także w czasie reprezentowania placówki w doniosłych momentach życia naszego miasta, osiedla.

W tym jakże ważnym dniu progi Szkoły Podstawowej nr 28 swą obecnością zaszczycili goście: Wicewojewoda Dolnośląski – Jarosław Kresa, Jego Ekscelencja Ojciec Biskup – Jacek Kiciński, Dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych – Ewa Monastyrska, Dolnośląski Wicekurator Oświaty – Janusz Wrzal, zastępca Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu – Katarzyna Pawlak-Weiss, Honorowy Prezes  Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  – kpt. Stanisław Wołczarski,  Radny Rady Miejskiej Wrocławia – Bohdan Aniszczyk, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Łukasz Olbert oraz  jeden z głównych fundatorów sztandaru Pełnomocnik Zarządu SM Metalowiec, kierownik osiedla Muchobór Mały –  Robert Grabe oraz Przewodnicząca Rady Osiedla SM „Metalowiec” Halina Łuć.

Miło nam było również gościć przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek z sąsiedztwa: Dyrektora ZS3 – Małgorzatę Chorbińską-Szafoni,  Dyrektora ZSP1 – Martę Hołub, Dyrektora  SP37 – Katarzynę Cichosz, Dyrektora Przedszkola 58 – Renatę Baniewicz oraz przedstawicieli Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. AK
i Bohaterów AK: Prezesa – Dorotę Rasałę-Świtoń, Renatę Fluder – Dyrektora SP96 i Leszka Duszyńskiego – Dyrektora LOVII, a także przewodniczących związków zawodowych: ZNP – Radosława Kalkę i NSZZ „Solidarność” – Jolantę Jackowską.

Naszymi gośćmi byli również: płk Adam Maraj, mjr Paweł Madeja oraz st. asp. Rafał Błaszczyk i asp. Michał Rodakiewicz.  Swoją obecnością zaszczycili nas również: Przewodnicząca Rady Osiedla – Marianna Gidaszewska i Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla – Maciej Skórzyński, przedstawiciele Rady Rodziców: Alicja Bisek,  Anna Wójcik,  Marcin Szydelski, absolwenci szkoły, byli nauczyciele, rodzice, „Przyjaciele Szkoły”.

Patronat nad uroczystością 25-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej nr 28 oraz wprowadzenia nowego sztandaru objęli: Wojewoda Dolnośląski – Jarosław Obremski, Metropolita Wrocławski Jego Ekscelencja  Abp – Józef Kupny, Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk, Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu – Paweł Rozdżestwieński, Prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – prof. Stanisław Ułaszewski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem O. Biskupa Jacka Kicińskiego w Kościele pod wezwaniem NMP Nieustającej Pomocy, skąd poczty sztandarowe, goście, uczniowie i grono pedagogiczne przeszli do siedziby szkoły przy ulicy Greckiej. Po wprowadzeniu chorągwi nastąpiła ceremonia przekazania dziedzictwa sztandaru, po czym stary sztandar został odprowadzony do Sali Pamięci.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie nowego sztandaru społeczności szkolnej przez Poczet Sztandarowy  16. Dolnośląskiej  Brygady Obrony Terytorialnej oraz złożenie przez uczniów przysięgi na nową chorągiew. Następnie honorowi goście przybili do drzewca pamiątkowe gwoździe, będące wyrazem szacunku dla osób i instytucji, które objęły swym patronatem dzisiejszą uroczystość oraz w znaczący sposób przyczyniły się do powstania i zakupu nowego sztandaru.

Na podsumowanie uroczystości głos zabrali goście – w swoich wystąpieniach akcentując zwłaszcza tradycje patriotyczne kultywowane w naszej szkole.  Po uroczystym wyprowadzeniu sztandarów uczniowie klas VIII  uczcili ten wspaniały dzień montażem słowno-muzycznym poświęconym patronowi szkoły.  Po zakończonej uroczystości  zaproszeni goście obejrzeli przygotowane w salach lekcyjnych ekspozycje, a w specjalnie przygotowanym studio udzielali wywiadów uczniom naszej szkoły.

Nowy sztandar od dzisiaj towarzyszyć będzie obecnym uczniom i kolejnym pokoleniom dzieci i młodzieży SP28, a idee, którymi kierował się Patron Generał Leopold Okulicki i które widnieją na nowym proporcu, będą dla szkolnej społeczności zawsze najwyższą wartością.

Zapraszam również do obejrzenia krótkiego reportażu filmowego: