Jak dbać o zęby?

20170329_102718 20170329_104645Na to pytanie uczniom klasy 4b udzielił odpowiedzi specjalista w dziedzinie ortodoncji pan doktor Michał Sarul. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się nie tylko, jak jest zbudowany ząb, ale także jak jedzenie wpływa na nasze zęby i, co najważniejsze, jak prawidłowo o nie dbać. Okazuje się, że na stan naszego uzębienia ma wpływ nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale także sposób odżywiania się i wiele innych czynników. Pan doktor opowiadał bardzo wyczerpująco i ciekawie, cierpliwie też odpowiadał na pytania uczniów.
Oto kilka rad, które najbardziej zapadły w pamięć czwartoklasistom:

  • Najlepiej jedz warzywa, bo są zdrowe – mają mniej cukru niż owoce i są twardsze, a to dobrze wpływa na zęby! Jabłka możesz jeść bez ograniczeń 🙂
  • Spożywaj produkty bogate w wapń – np. mleko i produkty mleczne.
  • Nie jedz produktów, w których jest dużo cukru – jest on pokarmem dla bakterii w jamie ustnej.
  • Myj zęby dokładnie i długo-najlepiej po każdym posiłku. Miejsca trudno dostępne czyść nitką dentystyczną. Często zmieniaj szczoteczkę!
  • Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych produktów- może uszkodzić się szkliwo!
  • Gdy pojawi się jakiś problem z zębem  nie zwlekaj z wizytą u stomatologa.