Europejski Dzień Języków

26.09.2022 r w Biurze Łącznikowym Wolnego Państwa Saksonii we Wrocławiu uczniowie reprezentujący naszą szkołę pod opieką nauczycieli języka niemieckiego i angielskiego świętowali Europejski Dzień Języków.

To międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone jest w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć filmik Steffena Möllera na temat podobieństw językowych w języku polskim i niemieckim oraz jego zabawnych perypetiach podczas nauki języka polskiego.

Następnie prof. dr. hab. Waldemar Martyniuk z Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadził wykład „Europejski Dzień Języków – bo wszystkie języki są ważne!“, po którym uczniowie wzięli udział w Speak-Dating – randce z językami czeskim, górnołużyckim, niemieckim, śląskim i ukraińskim.

Po warsztatach uczniowie zwiedzali stoiska i poznawali działania II Liceum w Świdnicy, w zakresie propagowania nauki języków obcych oraz poznali życiorys poligloty Emila Krebsa i jego związków z regionem. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy hymn Europy „Oda do Radości” w języku niemieckim i polskim, a po nim wszyscy uczestnicy mieli okazje spróbować regionalnych specjałów.