Gry podwórkowe – zachęcamy do zabawy

Zachęcamy dzieci i dorosłych do przypomnienia sobie gier podwórkowych, które w sposób kreatywny i ciekawy wypełnią czas na dworze i nie tylko.
W korytarzu szkoły można przeczytać instrukcje kilku gier i zabaw, zachęcamy do czytania opisów
i wdrażanie ich w życie.
W „Chatce niedźwiadka” zaczęliśmy od wykonania kapsli, a raczej różnokolorowych nakrętek, w które wkleiliśmy flagi, następnie na dywanie wykleiliśmy tory. Gra bardzo wciągnęła dzieci, więc z dywanu przeniesiemy się na boisko szkolne.
Kapsle i kredę (do wyznaczania tras) można wypożyczyć w świetlicy głównej.

Zachęcamy do zabawy.

Instrukcja 🙂
Gra w kapsle

Istnieje wiele jej rodzajów, a cechą wspólną są właśnie kapsle, wprawiane w ruch po płaskiej powierzchni za pomocą pstrykania ich palcami. Do gry najczęściej wykorzystuje się kapsle wypełnione flagami, kiedyś w tajemnicy wycinanymi
z atlasu, dziś po prostu można je wydrukować.
Odmiany gry w kapsle:

Rzut – gracze rzucają kolejno kapsle w stronę ściany. Czyj kapsel będzie bliżej ściany, ten wygrywa i zabiera innym graczom po kapslu.

Zbijak – polega na trafianiu kapsli przeciwnika swoimi lub wybijaniu z ustalonego obszaru gry.

Wyścig zwany dawniej również wyścigiem pokoju – zawodnicy pstrykają na zmianę swoje kapsle, wygrywa ten, kto pierwszy swoimi kapslami pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę. Wypadnięcie kapsla poza wyznaczoną trasę jest karane cofnięciem ruchu. Z tego powodu przewagę mają kapsle dodatkowo obciążone, trudniej wpadające w niekontrolowane toczenie.

Piłka nożna – są dwie drużyny. Wyznacza się jednego kapsla jako piłkę, piłkarze pstrykają w piłkę by ta trafiła do bramki przeciwnika. Nie ma bramkarzy.

Gra zwykle toczona jest na podwórkach – bezpośrednio na asfalcie, chodniku lub piaskownicy.