Wirtualna wycieczka do muzeum

W środę 17 lutego uczniowie klasy 8b wzięli udział w wirtualnym zwiedzaniu Muzeum Auschwitz, spotkanie odbyło się online w ramach ogólnopolskiego projektu Zaproś mnie na swoją lekcję. O historii obozu opowiadała uczniom Pani Anna Foks.

Ta wycieczka różniła się od wszystkich innych ze względu na trudne, bolesne doświadczenia wielu narodów związane z tym miejscem, ale wagę takich lekcji docenili sami uczniowie pisząc:

“Mimo że dobrze wiedziałam, co działo się w obozach koncentracyjnych, wiele okrucieństw mnie zaskoczyło. Nadal nie mogę uwierzyć, że człowiek mógł zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi. Uważam, że należy pamiętać o ofiarach i dzielić się ich historią z innymi, aby więcej ludzi wiedziało,  co się naprawdę wydarzyło. W tych czasach historia jest przekształcana i fałszowana ze względu na wizerunek państw. Zapomina się o pewnych wydarzeniach, a niektórzy nie przyznają się do swoich dawnych czynów. Dlatego należy pamiętać o ofiarach Auschwitz, aby znać prawdziwą historię. Pamięć jest także oznaką szacunku wobec więźniów, którzy przez wyznawaną przez siebie religię czy pochodzenie byli skazani na taki los.”
“Pamięć o takich wydarzeniach jest ważna. Ludzie powinni mieć świadomości, jak to wyglądało i poznać lepiej historię tego miejsca. Jak zobaczymy jak wyglądało takie miejsce na własne oczy, to będziemy mogli to bardziej pojąć, niż tylko z lekcji historii, filmów czy czyiś opowiadań. Abyśmy wiedzieli, co przeżywali ci ludzie za niewinność. Jakie formy rygoru stosowano na tych bezbronnych ludziach. Lekcja bardzo mi się podobała. Pani miała bardzo dużą wiedzę i ciekawie opowiadała o tym miejscu i o rzeczach jakie się tam działy. Myślę, że  odwiedzę kiedyś to miejsce, żeby zobaczyć to własne oczy”.
” Ta lekcja wywarła na mnie duże wrażenie. Myślałam nad tym, jak to kiedyś ludziom było ciężko, ja mam teraz wszystko, czego ludzie nie mieli, gdy myślę o tym, aż mnie ciarki przechodzą, że ludzie byli tak traktowani i w taki sposób żyli.”
“Według mnie trzeba odwiedzać takie miejsca ( jak obóz zagłady, który był na dzisiejszej lekcji), ponieważ wtedy uczymy się historii i widzimy, jak człowiek może być okrutny wobec drugiego człowieka. Pomaga nam to także zrozumieć, jak okrutna była wojna, która się wydarzyła ok. 80 lat temu, czyli nie tak dawno. W tym obozie ginęli przecież zwykli obywatele miast, a zostali potraktowani gorzej niż zwierzęta, dlatego gdy w przyszłości będziemy odwiedzać ten obiekt, powinniśmy oddać szacunek temu miejscu. Powinniśmy także uczyć młodsze pokolenia ( nie mówię tutaj o dzieciach, które mają 8-10 lat, bo one tego nie zrozumieją), że jest to ważne miejsce dla ludzi, nie tylko Polaków, ale także ludzi z innych krajów. My także powinniśmy chodź raz zobaczyć to miejsce, w którym ginęli nasi rodacy. Musimy o nich pamiętać.”
Powinniśmy odwiedzać takie miejsca i poznawać taką historię, nawet jeśli wymaga ona dużych refleksji i jest ona bardzo trudna oraz smutna, ponieważ dzięki temu możemy bardziej doceniać to, co mamy w teraźniejszości. Takie rzeczy są naprawdę ważne nie tylko dla nas lecz również dla tych co tam byli i zginęli. Taka historia może nam dać dużo do myślenia, choćby o tym, że rzeczy które są dla nas błahe i nie doceniamy ich na co dzień dla innych mogą to być rzeczy ogromne wręcz niewyobrażalne.”
“Wydaje mi się, że pamięć o takich miejscach jest ważna, bo dzięki temu możemy mieć świadomość. Przez odwiedzenie takich miejsc jest nam łatwiej zrozumieć, co nas uczą w szkole na lekcjach historii. Mam nadzieję, że prawdziwa wiedza o tym, co się wydarzyło w obozie Auschwitz dotrze do jak największej liczby osób na całym świecie. Myślę, że warto odwiedzić to miejsce, bo może to skłonić do wielu refleksji i przemyśleń. Można się wczuć w to, co mówi pani, i się zastanowić nad tym, co się tam działo podczas II Wojny Światowej. Nigdy nie odwiedziłam Auschwitz, więc mam nadzieję, że uda mi się to zrobić najszybciej jak się da.”
“Moim zdaniem pamięć o takich rzeczach jest istotna. Dzięki pamięci naród jest bardziej zżyty ze swoim pochodzeniem i narodowością. Wrażenia po lekcji dla mnie nie są duże, ponieważ wiele z tych rzeczy już od dawna wiedziałem. Dla osób z mniejszą wiedzą historyczną lekcja mogła być dość przytłaczająca, bo była dość drastyczna. Pamięć o takich rzeczach jest istotna, bo uświadomi ludziom, że świat nie jest kolorowy i wspaniały. Właśnie dzięki takim tematom dzieci mogą wreszcie przejrzeć na oczy i oderwać się od kolorowego i bajecznego świata jaki serwuje im szkoła.”
Z własnego doświadczenia wiem, że nie każdy ma pojęcie co tak naprawdę działo się w obozach. Nie każdego musi interesować ten temat lecz powinniśmy wiedzieć chociaż w małym stopniu co ludzie musieli przeżywać bo również nas może kiedyś spotkać podobny los, bądź naszych potomków.