Relacja ze spotkania z pisarzem i jego pupilem

Dnia 15 kwietnia 2016 roku, w Szkole Podstawowej nr 28  we Wrocławiu, odbyło się spotkanie z pisarzem Marcinem Pałaszem i jego psem Elfem.   Na to wydarzenie zostali zaproszeni reprezentanci klas 1-6. Gość przyszedł na spotkanie razem ze swoim psem, który jest bohaterem cyklu książek o przygodach Elfa i jego ludzi.
Na początku spotkania pisarz przedstawił siebie i Elfa. Piesek zajął się zajadaniem smakołyku (kawałka kości posmarowanej pasztetem), a jego właściciel zaczął opowiadać historię swojego pupila, którą dodatkowo wzbogaciła prezentacja multimedialna. Pisarz opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z pisarstwem i jak stworzył pierwszą książkę o Elfie. Jej sukces był zachętą do napisania kolejnych tomów, a w planach, jak nam zdradził autor, są kolejne historie o jego psie. Pan Marcin mówił też o innych swoich książkach, opowiadał, gdzie i kiedy najlepiej mu się pisze. Co jakiś czas robił przerwę, żeby dolać Elfowi wody, a potem znowu opowiadał ciekawe historie.

Kolejnym etapem spotkania były pytania do naszego gościa. Uczestnicy chcieli znać więcej szczegółów dotyczących Elfa i jego przygód. Później pisarz usiadł przy biurku i zaczął rozdawać autografy. Wiele osób skorzystało z wcześniejszej możliwości zakupu książek Marcina Pałasza. W ciągu trzech dni rozeszło się 140 książek  sprowadzonych specjalnie dla naszych uczniów, a zainteresowanie nimi wciąż trwało. Na szczęście do szkolnej biblioteki trafiły dwa komplety całej serii o Elfie, więc każdy będzie mógł je przeczytać. Dużą popularnością cieszyły się także pamiątkowe fotografie z Elfem. Niestety nasz czworonożny gość był już zmęczony, więc spotkanie zostało zakończone.

Odwiedziny pana Marcina Pałasza w naszej szkole były bardzo ciekawym i pouczającym wydarzeniem. Mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o procesie powstawania książki, o pracy pisarza oraz o cyklu wydawniczym. Mieliśmy też wyjątkową okazję do bezpośredniego spotkania z głównym bohaterem cyklu książek. Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, a Elf został obdarowany workiem „psich smakołyków” ufundowanych przez uczniów naszej szkoły.

Julia Szarnecka